szept.27
offtopic

A Zeneakadémiától a Zeneakadémiáig – zenetörténeti séta Bősze Ádámmal

Zeneakadémia1061 Budapest, Liszt Ferenc tér 8.
2024. szeptember 27. (péntek) 16:00

Részletek

Bősze Ádám zenei felfedezőútra hívja CEONET klub tagjait a főváros 6. és 7. kerületébe, ahol olyan zeneszerzők laktak és dolgoztak, mint Liszt Ferenc, Gustav Mahler, Bartók Béla vagy Weiner Leó. Útba ejtjük a Szent Teréz-templomot (a belső tér Pollack Mihály tervei alapján készült el), a Liszt Ferenc teret, sétálunk a Király utcában és az Andrássy úton, de a Zeneakadémia Lang Adolf-féle régi és a Korb Flóris-Giergl Kálmán páros által jegyzett új épületét sem hagyjuk ki.

Két tartalmas órát töltünk együtt, miközben érdekes történeteket és életutakat hallgathatunk, és az ismerős épületeket zenei aspektusból is megismerhetjük.

Előadók

Bősze Ádám
A gimnázium elvégzése után ferences szerzetesként a Ferences Teológiai Főiskola hallgatója. Zenei tanulmányait a Zeneakadémia zenetudományi szakán végezte többek között Kroó György és Komlós Katalin irányítása alatt. A Magyar Nemzetnél zenekritikusként, a Magyar Televízióban riporterként, műsorvezetőként kezdte pályáját. Számos klasszikus zenei koncert televíziós és rádiós házigazdája volt, majd a tv2-nél, a Duna Televíziónál dolgozott. A Budapest Rádió szerkesztőség - vezetője, számos televíziós műsor szerkesztője. Hosszú éveken át a Bertelsmann Music Group magyarországi leányvállalata, valamint a Filharmónia Magyarország klasszikus zenei tanácsadója. Társalapítója a Gramofon című zenei szaklapnak, és a Bősze Ádám Zenei Antikváriumnak. 2010-től kezdve a Magyar Antikváriusok Egyesületének elnöke. 2008-tól 2023-ig a Bartók Rádió Muzsikáló reggel és Muzsikáló délután című adásainak műsorvezetője, a New York-i Metropolitan Operaházból, illetve a Bayreuthi Ünnepi Játékok előadásairól sugárzott élő operaprodukciók, valamint a Bécsi Újévi Koncertek televíziós és rádiós kommentátora. A 2014-ben indult Virtuózok klasszikus zenei tehetségkutató műsor, valamint a MüpArt Classic, a Kultikon és a Hétvégi belépő adásainak műsorvezetője, a Fesztiválakadémia, a Kaposfest, a Miskolci Operafesztivál és számos egyéb rangos zenei fesztivál házigazdája. 2016-tól fogva a Pannon Filharmonikusok által tinédzsereknek készített, a klasszikus zene világába bevezető sorozat, a #NoBabel házigazdája. 2015 és 2018 között a European Young Musicians verseny szervezőbizottságának tagja. 2018 óta saját zenetörténeti ismeretterjesztő előadássorozat fejlesztésébe kezdett. Ezek eddig megjelent címei: Nagy zenészek, nagy szerelmek (20 rész), Morendo (10 rész), Mendelssohnék karanténban (1 rész), Vihar és holdfény – 33 variáció Beethoven életére (33 rész). 2017-től kezdve klasszikus zenei standuppal lép fel országszerte. Zenei antikváriusi munkáját 2010-ben Ezüst Mókus-díjjal jutalmazták, 2011-ben a Magyar Rádiótól az „Év rádiósa” elismerést kapta, 2018-ban Prima-díjas, 2021-ben Tőkéczki László-díjas lett.

Helyszín

Zeneakadémia1061 Budapest, Liszt Ferenc tér 8.