okt.3
reggeli

Nagy Gréta: Az ESG és annak társadalmi kérdései a vállalatok perspektívájából

Café 571025 Budapest, Pusztaszeri út 57.
2024. október 3. (csütörtök) 08:30

Részletek

A klasszikus kapitalizmus felfogása szerint a vezetők feladata a profit maximalizálása. Az értékalapú piacgazdaság ezt az évszázados paradigmát kérdőjelezi meg azzal, hogy a gazdasági értékteremtéshez azonos súllyal rendeli a környezeti- és társadalmi tőke beárazását is.

Miközben a klímaváltozás tényét és az alkalmazkodás magas költségeit már sem akadémiai, sem vállalati körben sem vitatja senki, méltatlanul keveset beszélünk a társadalmi konzekvenciákról. A vállalatok felelőssége nem áll meg a karbon lábnyomuk csökkentésénél, a munkavállalóik és az értékláncukban dolgozó emberek jogaiért, méltányos munkakörülményeiért, bérezésért, de a fizikai és mentális jóllétért is felelősséggel tartoznak. Radikálisan újszerű felfogás mindez az eddigi, profitcentrikus tulajdonosi és részvényesi elvárásoknak történő megfeleléshez képest. A vállalatok érdekelt felei között felértékelődtek a munkavállalók, közösségek és ezek jogai.

Megtalálni az egyensúlyt a gazdasági, társadalmi és környezeti értékteremtés, értékmegóvás között igazi vezetői feladat. Nem is egyszemélyes, sokkal inkább csoportmunka. Ehhez együttműködésre van szükség vállalaton belül és a gazdaság egyéb szereplői között is.

Jogos, ha egyelőre értetlenül állunk. Hogyan kezdjünk bele, hol húzódik a vállalatok felelőssége a társadalmi kérdésekben, miért pont ők azok, akiknek azért tenniük kell? Hol az egyén, hol az állam felelőssége ebben? Erről beszélgetünk október 3-án a Klubban.

Előadók

Nagy Gréta
Környezetmérnökként végeztem, majd okleveles közgazdász diplomát szereztem. A környezetvédelmet tekintem hivatásomnak, ezen belül a környezetvédelmi jog, a -mérőszámok és a gazdaságra gyakorolt hatásainak vizsgálata a szakterületem. Ugyanakkor egyre inkább foglalkoztat a gondolat, hogy a társadalmi tőke méltó szintre emelése nélkül nincs fenntartható életmód. Ez ösztönzött arra, hogy elvégezzem a Szegedi Tudományegyetemen az integratív mentálhigiéné szakot. 2006-ban alapítottam a DANDELION Kft.-t, azóta annak az ügyvezetőjeként és vezető tanácsadójaként tevékenykedem. Akkor azzal a meggyőződéssel hoztam létre a cégemet, hogy a hazai és nemzetközi vállalkozásoknak szüksége van olyan specialistákra, akik készek támogatni őket a fenntarthatóság olykor nem mindig sima útján. Az utóbbi időben az ESG szemlélettől remélem azt, hogy az alapokból kiindulva a környezeti-, társadalmi- és gazdasági fenntarthatóság akár együtt is lehetséges. 2 kisgyerekem van, emiatt is elkötelezett vagyok a munka-magánélet egyensúlyának fontosságát illetően. A mindennapokban a családom és a zene tart egyensúlyban.

Helyszín

Café 571025 Budapest, Pusztaszeri út 57.